Naše projekty

Ukrajinská škola v evakuácii (UŠE)

je súčasťou projektu „Vytvorenie ukrajinských komunitných centier na podporu vzdelávania, integrácie a ochrany Ukrajincov, ktorí získali dočasné útočisko na Slovensku“. Tento projekt SME SPOLU realizuje v spolupráci s UNICEF aj s podporou Cambridge International School Bratislava.

Škola začala svoju existenciu v apríli 2022 v spolupráci s Ukrajinskou nedeľnou školou Bratislavy. Na dobrovoľníckej báze začali ukrajinskí učitelia so štatútom dočasného útočiska vyučovať podľa ukrajinských učebných programov ukrajinských školákov, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a štúdiá na Ukrajine.

Viac informácií o škole

Stránka školy na Facebooku

Ukrajinsko-Slovenský dom v Bratislave

Ukrajinská komunita Slovenska má prvýkrát po dlhých rokoch v Bratislave svoj vlastný priestor – Ukrajinsko-slovenský dom.

Vďaka úradu Nového Mesta-Bratislava sa Ukrajinsko-slovenský dom od apríla 2022 stal priestorom pre zhromaždenie ukrajinskej komunity Slovenska, miestom pomoci Ukrajincom postihnutým vojnou.

V prvom rade ide o poskytovanie odbornej psychologickej pomoci ľuďom, ktorí získali traumy v dôsledku vojny a ktorí sa ocitli vo veľmi ťažkých podmienkach.

Podujatia Ukrajinsko-slovenského domu podporuje bratislavský magistrát, UNICEF, UNHCR.

Zistite viac o Ukrajinsko-Slovenskom dome a prihláste sa na podujatia

Informačná podpora

Jednou z hlavných smerov činnosti Ukraine – Slovakia SOS/SME SPOLU  je informačná podpora pre Ukrajincov, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a našli útočisko na Slovensku.

Od prvých dní vojny naša organizácia vo facebookovej skupine Українці в Словаччині / Ukrajinci na Slovensku poskytovala rôzne operatívne a aktuálne informácie: bud᾽ to pravidlá prechodu hraníc, registrácie štatútu dočasného útočiska, alebo aj odporúčania lekárov.

Pomocou sociálnych sietí utečenci v najvzdialenejších kútoch krajiny mohli rýchlo získať odpovede na dôležité pre nich otázky, podeliť sa o svoje skúsenosti a navzájom sa podporovať.

Viac o informačnej podpore

Humanitárna pomoc

Od 24. februára 2022 Ukraine Slovakia SOS / SME SPOLU poslala zo Slovenska na Ukrajinu 22 kamiónov humanitárnej pomoci (každý po 20 ton). Bola odovzdaná do 18 oblastí Ukrajiny, vrátane Charkova, Zaporižžia, Kyjiva, Žitomyru, Severodonecka, Lysyčanska, Okhtyrky a ďalších oblastí frontových zón. Celá táto činnosť, vrátane administratívnej a logistickej, prebieha na dobrovoľníckej báze.

Viac informácií o humanitárnej pomoci