Humanitárna
pomoc

Humanitárna pomoc

Od 24. februára 2022 Ukraine Slovakia SOS / SME SPOLU poslala zo Slovenska na Ukrajinu 22 kamiónov humanitárnej pomoci (každý po 20 ton). Bola odovzdaná do 18 oblastí Ukrajiny, vrátane Charkova, Zaporižžia, Kyjiva, Žitomyru, Severodonecka, Lysyčanska, Okhtyrky a ďalších oblastí frontových zón. Celá táto činnosť, vrátane administratívnej a logistickej, prebieha na dobrovoľníckej báze.

Humanitárna pomoc detským domovom na Ukrajine

„Ukrajina-Slovensko SOS“ / SME SPOLU poskytuje humanitárnu pomoc dvom detským domovom na Ukrajine:

  • Luhanský detský domov č.2, dočasne evakuovaný z obsadeného územia do mesta Severodonetsk,
  • Mestečko milosrdenstva Svätého Mikuláša pre siroty a deti zo sociálne slabých rodín v meste Ivano-Frankivsk.
  • Naši dobrovoľníci dlhodobo zbierajú a dodávajú deťom z týchto domovov detskú výživu, hygienické prostriedky, oblečenie, topánky, hračky. V roku 2016 charitatívna nadácia „Ukrajina-Slovensko SOS“ získala od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenský republiky finančné prostriedky vo výške 25 tisíc. € na projekt „Pomoc detským domovom na Ukrajine.“ V rámci tohto projektu zabezpečuje nákup hygienických prostriedkov pre malé deti, nábytok do detského kútika, sanitu  a materiály na opravu kúpeľní v detských domovoch.

 

Minulé Vianoce dobrovoľníci „Ukrajina-Slovensko SOS» / SPOLU SME usporiadali akciu „Krabička radosti„.

Každé dieťa z detského domova Mestečko milosrdenstva Svätého Mikuláša (Ivano-Frankivsk) malo možnosť napísať listy Mikulášovi do Bratislavy a poprosiť o taký darček, o ktorom dlho sníva. Dobrovoľníci nadácie „Ukrajina-Slovensko SOS“ pripravili pre každé dieťa „krabičku radosti“ s darčekom, ktorý si dieťatko prialo. Okrem toho, každé dieťa dostalo písacie, hygienické potreby a sladkosti. Na oplátku, odchovanci detského domova uvítali dobrovoľníkov našej nadácie slávnostným koncertom.